یک اینترنت مناسب گیم چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در این مقاله سعی می کنیم به صورت کامل و با زبان ساده بگیم چه اینترنتی مناسب گیم هست و آیا خرید نرم افزارهای جانبی برای کاهش پینگ کار موثریه یا نه

مهمترین ویژگی های یک اینترنت خوب برای یک گیمر؟

1. آپلود

نمیگیم که حتما دانلود و آپلود متقارن باشه ولی آپلودش نباید خیلی هم پایین باشه( زیر 1MGb/Sec نباشه) چون وقتی قدرت آپلود خیلی پایین باشه جدا از اینکه تصاویر فریز میشه و پینگت بالا میره، ممکنه حتی لینکت به صورت کامل زیر فشار برای چندین ثانیه قطع بشه.

2. پینگ تایم  (ping time) یا latency پایین

پینگ فاصله زمانی ای هست که یک بسته از سیستم شما میرسه به یه نقطه خاص و برمیگرده. طبیعتا هرچی پینگ تایم کمتر باشه شما کمتر اذیت میشین. توی یه بازی شوتینگ مثل کال آف دو نفر که به سمت هم شلیک میکنن احتمال زیاد اونی میبره که پینگ تایمش پایین تر باشه چون سرور بازی زودتر دستور شلیک رو از اون شخص دریافت میکنه

 

3. مسیر(Route) تا سرور بازی

چیزی که خیلی از مشترکین معمولی ازش اطلاع ندارن اتفاقا همین route  هست که از قضا خیلی مهمه. اولا اینکه قریب به اتفاق سرورهای بازی از کشور ما بسیار دورن پس طبیعتا پینگ تایم های سرورهای بازی بالاتر هست و متاسفانه علارغم تلاش های زیادی که توسط مسولین و متخصصین شده  هنوز در  کشورما بسیاری از مسیرها در طول شبانه روز دچار congest یا همان ازدحام میشن که پهنای باند و پینگ هر شرکت اینترنتی که روی اون مسیر باشن با اختلال رو به رو میشه  و کاربر را حتی برای وب گردی دچار مشکل میکنه. فرق یه شرکت خوب اینترنتی با بقیه اینکه اینجور جاها سریعا وارد عمل بشه و پیگیری کنه تا مسیرهای با load  کمتر جایگزین بشن که کاربراش و مخصوصا گیمرا کمتر اذیت بشن.

چرا مسیرها congest  میشن؟

اول از همه بعضی وقتها دلایل فنیه. مثلا تجهیزات خاصی مثل روترها یا سوییچ ها یا حتی کابل ها دچار مشکل میشن. گاهی روی تجهیزات مخابراتی مثل مایکرویو ها نویز میفته که کارشناسان فنی باید برطرف بکنن مساله رو. ولی متاسفانه گاهی هم به دلیل عدم توسعه کافی زیرساخت ها و محدود بودن مسیرها به سمت خارج از کشور در پیک های  استفاده مثل شب این اتفاق پیش میاد.

اینترنت گیمینگ

اصطلاحیه که چند سالیه که زیاد میشنویم. در اصل نباید فرقی وجود داشته باشه و همه ی اینترنت ها باید آنچنان با کیفیت باشن که بشه یه بازی شوتینگ را به راحتی پلی داد. اما به دلایلی مثل عدم رشد کافی زیر ساخت ها مثل شبکه قیبر نوری کشور، گرانی تجهیزات ارتباطی، نبود سرورهای جهانی گیم در کشور و تحریم ها  این اصطلاح باب شده و بعضی مسیرهای محدود و خوب را بعضی شرکت ها برای گیمرها کنار میزارن تا هم خودشون سود کنن و هم گیمرها بتونن کمی راحت تر بازی کنن.

دی ان اس و vpn  گیمینگ بخریم؟

اصلا به این نرم افزارها نباید نیاز بشه ولی متاسفانه بعضا گیمرها مجبور میشن ازشون استفاده کنن و در مواردی هم اعلام رضایت میکنن اما استفاده از این نرم افزارهای واسط چندان مورد تایید کارشناسان نیست. به امید روزی که همه ی بسترهای اینترنتی به قدری پیشرفت کنن که گیمر ایرانی تنها دغدغش خود گیم باشه و نه اینترنت و تجهیزات.

۱۴۰۱/۰۳/۰۸ جواد شریعت ناصری

نظرات و دیدگاه ها

طراحی سایت : شرکت ره وب