تفاوت FPS و REFRESH RATE

تفاوت FPS و REFRESH RATE

به زبان خیلی ساده نرخ تازه سازی ( REFRESH RATE ) یکی از معیارهای اندازه گیری قدرت یک مانیتور است و در آن سو فریم بر ثانیه (FPS) برای کارت گرافیک

این دو شدیدا به هم وابسته هستند و باید به یک اندازه مهم تلقی شوند.

نرخ تازه سازی یا  REFRESH RATE به تعداد دفعاتی گویند که یک مانیتور در یک ثانیه ریفرش می شود و FPS به تعداد فریم هایی که یک کارت گرافیک می تواند در یک ثانیه رسم کند.

آیا این دو یک چیز هستند؟

در حالیکه این دو به شدت مشابه می باشند و در نرمی ویدعو های نمایشی تاثیرگذار هستند با یکدیگر متفاوت هستند. شما ممکن است یک سیستم گیمینگ با یک مانیتور LOW HZ با قوی ترین کارت گرافیک در  تولید FPS داشته باشید و برعکس.

چگونه FPS را به حداکثر برسانیم؟
در بیشتر کارت گرافیک ها مقدار FPS به صورت پیش فرض کاهش داده شده تا مصرف انرژی کاهش یابد و افزایش آن به شدت به بهبود عملکرد کمک خواهد کرد. با وجود این، نتیحه وقتی ملموس خواهد بود که شما یک مانیتور با مقدار کافی REFRESH RATE داشته یاشید.

نرخ تازه سازی یا همان REFRESH RATE در بازی ها:

نرخ تازه سازی بالاتر در یک مانیتور این امکان را می دهد تا از تمامی قدرت کارت گرافیکتان استفاده کنید. بدون یک مانیتور مدرن با مقدار ریفرش بالا هیچ مزیتی برای داشتن یک کارت گرافیک با FPS بالا وجود ندارد. مانیتورهای معمولی معمولا بیشتر از 60HZ را پشتیبانی نمی کنند و برای بازی مقدار 144HZ به بالا پیشنهاد می شود.

معنی 144HZ چیست؟

یعنی مانیتوری که این توانایی را داشته باشد تا در هر ثانیه 144 بار ریفرش شود و تغییرات را از کارت گرافیک بگیرد و به تصویر بکشد.
 

آیا 60HZ به معنی 60FPS است؟
اینها دقیقا به معنی یکسان بودن نیستند اما 60HZ به این معنی است که مانیتور می تواند به صورت بهینه تا 60FPS نمایش دهد و اگر کارت گرافیک شما بتواند بیشتر از 60FPS تولید کند آنگاه فریم های اضافی نمایش داده نخواهند شد و توسط نمایشگر، DROP خواهند شد. متقابلا  اگر مانیتور قدرت بیشتری داشته باشد از تمام قدرت آن استفاده نخواهد شد.
 

کدام یک برای گیم مهم تر است؟
هر دو به اندازه مساوی اهمیت دارند و فقط مقدار کمتر روی نتیحه تاثیرگذار است بنابراین حداقل باید ریفرش ریت یک مانیتور  با حداکثر مقدار FPS برابر باشد.

نتیجه گیری:

هر دو به یک مقدار در گیم اهمیت دارند اما برای استفاده های روزمره نیازی به حداکثر مقادیر FPS و REFRESH RATE نیست چون به شدت با مصرف انرژی و گرمای تولیدی بیشتر رابطه مستقیم دارد.

۱۴۰۱/۰۳/۰۳ جواد شریعت ناصری

نظرات و دیدگاه ها

طراحی سایت : شرکت ره وب