بررسی بازی Stray

به ندرت پیش می‌آید که یک بازی، دیدگاهی کاملا تازه برای نحوه‌ی تجربه‌ی یک محیط آشنا ارائه دهد. و از آن نادرتر هم زمانی است که کسی تمام مکانیک‌های آن را با اعتماد به نفس کامل طراحی میکند.  Stray، یک بازی معمایی ماجراجویی است که به شما امکان بازی در نقش یک گربه را می‌دهد که نه تنها موفق شده خود را به طور لذت بخشی معرفی کند، بلکه در بسیاری از مواقع، از مکانیک‌های یک گیم معمایی معمولی اجتناب میکند، تا بتواند بر قابلیت‌ها و محدودیت‌های قهرمان داستان تمرکز کند. Stray، یک ماجراجویی رضایت بخش، به همراه داستانی جذاب درباره‌ی رفاقت و همنشینی است که به ندرت در طول بازی روند زیبای خود را از دست میدهد.

بازی در نقش یک گربه‌ی ولگرد آغاز میشود که در همان دقایق ابتدایی بازی، به خاطر یک اتفاق ناگوار، به دنیای زیرین رانده میشود. در این دنیای مرده با نورهای درخشان، به سرعت با یک ربات کوچک آشنا میشوید که تبدیل می‌شود به همراه دوست‌داشتنی شما در طول ماجراجویی‌تان و همچنین مترجم شخصی‌تان برای ارتباط میان شما و دیگر ربات‌هایی که به ندرت در طول بازی با آن‌ها طرف میشوید. این ربات کوچک که B-12 نام دارد، امکانات گوناگونی برای تعامل با دنیای بازی در اختیارتان می‌گذارد. مانند هک و بازکردن درها، از بین بردن دشمنان به وسیله‌ی لیزری بنفش رنگ و یا روشن کردن خیابان‌های تاریک و دلخراش حین اکتشاف آن‌ها.

جدای از امکانات و قدرت‌های B-12، امکان تجربه‌ی زندگی از دید یک گربه و بودن در آن شرایط را به خوبی به شما منتقل می‌کند.امکانات بسیار زیادی برای شما فراهم شده تا بتوانید مانند یک گربه تحرک داشته باشید و از طریق پریدن، به سطوح مختلف بازی دسترسی پیدا کنید.انیمیشن‌های زیبا و نرم بازی هم کمک کرده‌اند که حرکاتتان طبیعی به نظر برسد، درست مانند حرکاتی که یک گربه‌ی واقعی در داخل یک محیط واقعی انجام می‌دهد.

ترکیب کردن این قابلیت‌ها، منجر به سریعتر و پویاتر شدن بازی میشود به گونه‌ای که نگه داشتن دکمه‌ی پرش و چرخاندن دوربین و هدایت آن در یک جهت، شتابتان را افزایش می‌دهد.موارد نادری وجود دارد که ممکن است به طور تصادفی از جایی بپرید یا مواقعی که پایین آمدن از ارتفاع میتواند دردسر ساز باشد چرا که باید دوربین را بچرخانید تا محیط را کامل ببینید.این موارد بعضی لحظات را سخت میکنند اما به آن حد تکرار نمی‌شوند که بتوانند هیجان بازی را از بین ببرند.

در سرتاسر داستان، بازی شما را بین مناطق کوچک و آزاد برای اکشتاف، و مراحلی خطی و متمرکز می‌چرخاند که هرکدام قابلیت‌های شمارا به نحوی به نمایش می‌گذارند. مناطق کوچکتر به شما امکان آزمایش میزان و محدودیت‌های پرش را می‌دهد و همچنین  رازهای پنهانی را برای اکتشاف و جذاب تر کردن بازی در اختیار شما گذاشته. بخش‌های خطی بازی، بیشتر روی سرعت و ترکیب قابلیت‌ها و در عین حال، بر سنجیدن دانشتان در اینکه چه چیزی برای یک موجودی در این سایز و اندازه ممکن، و چه چیزی غیر ممکن است.چرخش و جزر و مد بین این دو حالت از بازی، سبب میشود که بتوانید ابزارهای جدیدی برای B-12 به دست آورید و با دشمنان جدیدی مبارزه کنید، بدون اینکه این موارد بیش از حد تکرار شوند و جلوی آزادی شما برای اکتشاف را بگیرند.

تحرک، رمز حل کردن معماهای Stray است.بسیاری از آن‌ها، بر پیدا کردن یک مسیر برای رسیدن به هدف مورد نظرتان تکیه می‌کنند.چه از طریق پریدن از روی اشیای مختلف بازی و بالا رفتن از آن‌ها، و چه از طریق استفاده از ابزاری که در محیط بازی فراهم آمده و ساختن مسیر مورد نظرتان با آن‌ها. در برخی از موارد هم باید تیغه‌ی فن را با استفاده از اشیایی فلزی متوقف کنید و یا اینکه به وسیله‌ی پنجه‌های خود، برخی از اشیا را خم کنید تا راه عبور باز شود. اکثر معماهای بازی، در مکان‌های کوچک بازی اتفاق می‌افتند، به همین خاطر راه حل معماها معمولا بسیار سرراست بوده و هیچ گاه خیلی چالش برانگیز نمی‌شوند. اما این امر به معنی بی اهمیت بودن آن‌ها هم نیست و جذابیت خود را هیچ گاه از دست نمی‌دهند.در مراحل بعدی و زمانی که به گیم‌پلی ابتدایی بازی عادت کردید، سناریوهای پیچیده‌تری مانند مراحل مخفی کاری و حرکات سخت‌تر وارد بازی می‌شوند.

هرچند موارد ناخوشایندی هم در بازی وجود دارند که اذیت‌کننده هستند، اما بیشترشان در نیمه‌ی ابتدایی بازی رخ می‌دهند و معمولا شامل گروهی از دشمنان کوچک میشوند که سعی میکنند به شما بچسبند. منظور این نیست که معماهای مربوط به این دشمنان به خوبی طراحی نشده‌اند، بلکه مشکل اینجاست که بازی شما را مجبور میکند فقط از دست این موجودات فرار کنید به جای اینکه دنبال یک استراتژی برای مقابله با آن‌ها باشید. و این واقعیت که برخی اوقات این دشمنان به طور ناگهانی از آن‌چه که انتظار داشتید بلندتر می‌پرند، این فکر را به سرتان می‌اندازد که این موارد با خطی بودن بازی ناسازگار است. تنها تعداد انگشت شماری از این موارد وجود دارند و شکی نیست که نسبت به بخش‌های مثبت بازی ضعیف تر و کم اهمیت‌ترند.

 

بخش های آزاد و اکتشافی بازی، معمولا پس از این صحنه‌های ناامید کننده آغاز می‌شوند که هرکدام در حین کوچک بودن، با جزئیات غنی همراه هستند.تعداد بسیار زیادی از ربات‌ها برای تعامل وجود دارند که با کمک ربات همراهتان می‌توانید این کار را انجام دهید.داستان های فرعی زیادی برای دنبال کردن در بازی پنهان شده که بسیاری از آن‌ها، شکاف های روایت اصلی مربوط به دنیایی را پر می‌کنند که هزاران سال است در غیبت انسان‌ها پابرجا مانده. لحظات حساس ارتباط کاراکترها، نقش بسیار خوب و موفقی در تکمیل زمینه‌ی دوستی موجود در بازی از دید چند هوش مصنوعی که نشان دهنده‌ی احساس همدلی زیاد در سازنده‌ی آنها بوده که به در نهایت منجر به این اتفاقات شده تا شما آنها را کشف کنید. با ظرافت گفته می شود و به یک نتیجه رضایت بخش ختم می شود که هیچ سوالی را باقی نمی گذارد، اما در عوض به شما اجازه می دهد تا به روابطی که در طول بازی ساختید، با دلبستگی خاطر فکر کنید.

خود مناطق اکتشافی بازی نیز از نظر بصری چشمگیر هستند و سطح بالایی از جزئیات در ساخت آنها گنجانده شده است.تابلوهای نئونی که در تاریکی میدرخشند و هر شکافی را با نورپردارزی‌های رنگارنگی پرمی‌کنند که در در گودال‌های آب، انعکاس چشمگیری پیدا کرده اند. مغازه‌ها و غرفه‌ها هم طرح‌های مختلف و خاصی دارند که می‌توانید با گشت و گذار در اطراف، آن‌ها را از هم جدا کنید، چه از زاویه پایین به مناظر نگاه کنید و یا بالای قفسه‌هایی که روی موانع بسیاری قرار دارند. در مناطق خارج از شهر، فاضلاب‌های سرد و مرطوب، به‌طور عجیبی ناخوشایند هستند و با ترکیب برخی عناصر شگفت‌انگیز موجود در بازی، گاهی اوقات احساس می‌شود که Stray در حال تبدیل شدن به یک بازی ترسناک است.

نقطه‌ی قوت پایانی Stray، این است که طراحی کلی آن، به حد بسیار زیادی چشم‌انداز و قابلیت‌های منحصربه‌فرد قهرمان کوچک داستان را به نمایش می‌گذارد، اما کل تکیه‌ی بازی بر این نیست که تنها ویژگی متمایز کننده‌ی بازی، ماجراجویی محض باشد. بسیاری از بخش‌های لذت بخش Stray، ناشی از این است که هر سناریو برای توانایی‌های شخصیت بازی،چقدر خوب طراحی شده است، و اینکه چگونه می‌توان در مناطق اکتشافی زیبا و شهرهای متروکه‌اش، با چابکی یک گربه حرکت کرد. حل معماهای بازی به طور معمول رضایت‌بخش است و همه در خدمت داستانی جذاب با نتیجه‌ای دلچسب هستند و فقط در برخی از نقاط نیمه‌ی اول بازی،شاهد صحنه‌های اکشن ناامید کننده بودیم. خوشبختانه، این صحنه‌ها به اندازه کافی رایج نیستند که از ماجراجویی بی‌اندازه جذاب بازی کم کنند.

منبع:گیم اسپات

۱۴۰۱/۰۵/۰۲ میلاد میرموسوی
برچسب ها :

نظرات و دیدگاه ها

طراحی سایت : شرکت ره وب